قوانین

شرایط طلاق در کانادا برای ایرانیان

طلاق در کانادا

شرایط طلاق در کانادا

زوجین بسیاری که به کانادا مهاجرت کرده اند، زمانی که تصمیم به جدایی از یکدیگر می گیرند، این سوال برایشان پیش میاید که چگونه در کانادا طلاق بگیریم.

طلاق در کانادا

طلاق

طلاق به مراحل قانونی گفته می شود که یک زوج زمانی که تصمیم می گیرند به ازدواج خود پایان دهند، باید آن را سپری کنند. پروسه طلاق فقط توسط دادگاه قابل انجام است و تنها زوجینی که متاهل هستند می توانند طلاق بگیرند.

بعد از گذراندن مراحل قانونی طلاق، دادگاه برای نشان دادن این که دو نفر دیگر مزدوج نیستند، یک گواهی طلاق برایشان صادر می کند.

شرایط طلاق در کانادا، طبق قانون طلاق فدرال صورت می گیرد. تنها زمانی قوانین طلاق در کانادا به این صورت عملی می شود که حداقل یکی از زوجین به مدت حداقل یک سال قبل از دادن درخواست طلاق در مناطقی از کانادا و یا یکی از استان های این کشور سکونت داشته باشند.

اما در شرایط خاص و در صورتی که بتوانید شروط بخصوصی را برآورده کنید، این احتمال وجود دارد که بتوانید بر اساس قانون ازدواج مدنی، به ازدواج خود پایان دهید.

قوانین طلاق در کانادا

 قانون طلاق، قانون فدرالی است که زوج های متأهل متقاضی طلاق یا طلاق گرفته در کانادا را شامل می شود. این قانون علاوه بر تعیین شرایط انجام طلاق در کانادا، به مسائل زیر هم می پردازد:
  • خرجی کودک
  • خرجی همسر
  • ترتیبات فرزندداری برای کودکان در موارد طلاق

قوانین استانی یا منطقه ای

قوانین استانی یا منطقه ای شاید در برخی مسائل مانند تقسیم املاک زوجین صورت بگیرد.

قوانین استانی یا منطقه ای شامل چه افرادی می شود:
  1. زوج های متاهل که از هم جدا شده اند اما در خواست طلاق نداده اند.
  2. زوج های غیر متأهل که از هم جدا می شوند.

این قوانین بطور کلی با مقررات قانون طلاق یکسان هستند اما برخی تفاوت های جزئی با یکدیگر دارند.

شرایط طلاق در کانادا

چگونه می توان در کانادا طلاق گرفت؟

برای طلاق گرفتن باید درخواست خود را به دادگاه استان یا منطقه محل سکونت خود یا همسرتان در کانادا بفرستید.  فرم های درخواست طلاق و مراحل قانونی در استان ها و مناطق مختلف با هم فرق دارند.

اطلاعات مربوط به نحوه درخواست طلاق در استان یا منطقه زندگی خود را می توانید از وزیر دادگستری یا دادستان کل استانی که در کانادا سکونت دارید، دریافت کنید.

آیا برای طلاق گرفتن باید دلیل ارائه کرد؟

برای طلاق گرفتن در کانادا باید در ابتدا به دادگاه ثابت کنید که ازدواج و زندگی شما دیگر نمی تواند دوام داشته باشد. اثبات یکی از دلایل زیر برای دادگاه و گرفتن طلاق در کانادا لازم است.

  1. شما و همسرتان حداقل یک سال است که با هم زندگی نمی کنید.
  2. همسرتان از نظر فیزیکی یا احساسی با شما بدرفتاری کرده، نیاز های شما را تامین نمی کند و ادامه زندگی مشترک را برایتان غیرقابل تحمل کرده است.
  3. همسر شما مرتکب خیانت زنا شده است.

آیا باید پیش از درخواست طلاق صبر کرد؟

تازمانی که شما و همسرتان موقع درخواست طلاق در کانادا از هم جدا زندگی کنید، نیاز به صبر کردن برای دادن درخواست نیست. اما قبل از اینکه حکم طلاق برای شما صادر شود، شما و همسرتان باید حداقل یک سال از هم جدا زندگی کرده باشید.

اگر بخاطر بدرفتاری فیزیکی و/یا مشکلات احساسی یا به دلایلی مانند خیانت زنا ادعای شکست ازدواج و درخواست طلاق کردید، می توانید در هر زمان درخواست کنید.

زندگی و طلاق در کانادا

شرایط زندگی مجدد بعد از طلاق

اگر بر اساس جدائی یک ساله درخواست طلاق کرده باشید، می توانید برای تلاش برای آشتی و ادامه زندگی مشترک تا سقف 90 روز با هم زندگی کنید. اگر در رابطه با ادامه زندگی با یکدیگر به تفاهم نرسیدید، می توانید از این مدتی که با هم بوده اید صرف نظر کرده و به پیگیری برای درخواست طلاق خود ادامه دهید.

داشتن فرزند و طلاق در کانادا

بهتر است که والدین درباره خرجی کودک و ترتیبات فرزندداری با یکدیگر به توافق برسند. البته در صورتی که در خواست کنید، دادگاه می تواند به عنوان بخشی از مراحل کار طلاق در مورد این مسائل هم حکم صادر کند.  دادگاه فقط زمانی حکم طلاق را صادر خواهد کرد که از وجود ترتیبات مناسب برای خرجی کودک، رضایت کامل داشته باشد .

عدم توانایی پرداخت هزینه وکیل و طلاق در کانادا

احتمال دارد که استان یا منطقه محل زندگی شما در کانادا خدمات قضائی برای خانواده ها مانند خدمات میانجی گری ارائه کنند، تا قبل از رفتن به دادگاه در حل و فصل برخی از این مسائل به شما و همسرتان کمک خواهد کرد.

آیا می توان بدون وکیل در دادگاه حاضر شد؟

اغلب قانون خانواده پیچیده است. نه تنها باید قوانین مختلفی را که در وضعیت خاص شما صدق می کند بدانید بلکه باید با روال کارهای دادگاهی در استان یا منطقه خود در کانادا نیز آشنا باشید.

قبل از این که درباره نداشتن وکیل در دادگاه تصمیم بگیرید، توصیه می شود که درباره مسائل قانون خانواده با یک وکیل خوب مشورت های لازم را داشته باشید .

طلاق و حضانت کودک

زمان رسمی شدن طلاق در کانادا

در اکثر موارد، بعد از 31 روز از صادر شدن حکم طلاق توسط قاضی، طلاق رسمی می شود. بعد از این که دادگاه حکم طلاق را صادر کرد، این امکان وجود دارد که زوجین  یک گواهی طلاق از دادگاه درخواست کنند، که تاریخ طلاق آن ها را تایید کند.

دریافت یک نسخه از گواهی طلاق

برای این که بتوانید یک نسخه از گواهی طلاق یا سایر اطلاعات مربوط به طلاق را دریافت کنید، باید با دادگاهی که کار طلاق شما را انجام داده است، تماس بگیرید.

در صورت عدم اطمینان از این که کدام دادگاه کارهای مربوط به طلاق شما را انجام داده است، می توانید با مرکز ثبت روال های طلاق تماس بگیرید. این مرکز ثبت نمی تواند اطلاعات مشروح درباره طلاق ها یا کپی از گواهی طلاق ارائه کند. اما مرکز شاید بتواند آدرس دادگاهی که کار طلاق را انجام داده بعلاوه یک شماره مرجع به شما بدهد تا دادگاه بتواند سوابق شما را پیدا کند.

برای تماس با مرکز ثبت:

به شماره 4519-957-613 تلفن کنید، اگر مشکالت شنوائی دارید به شماره 7676-267-800-1 تلفن نمائید؛

لطفا موقعی که تماس می گیرید حتما اطلاعات زیر را آماده داشته باشید:

  • نام کامل و تاریخ تولد خود و همسر سابق تان
  • تاریخ ازدواج

در این فیلم کوتاه یا از وب سایت اطلاعات رایگانی درباره طلاق و جدائی از دادگستری کانادا بدست آورید Canada.ca/family-law :

توصیه می شود در صورت تصمیم به طلاق دارید، حتما از یک وکیل با تجربه کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *